Вие сте тук

Водещи европейски авиокомпании създават обединение

четвъртък, 21 Януари, 2016 - 09:25

Най-големите авиокомпании в Европа влязоха в безпрецедентно обединение за да се борят с летищните такси и конкуренцията от Персийския залив, съобщава бТВ.

Немската Lufthansa, френската Air France – KLM, International Airline Group, която притежава British Airways и испанската Iberia, както и нискобюджетните EasyJet и Ryanair влизат въстава на обединението Airlines for Europe (A4E) – „Авиолинии за Европа”.

Организацията ще „представлява интересите на членовете й пред институциите на ЕС, международните организации и националните правителства при въпроси относно европейската авиация”, пише в официалното изявление за създаването й.

Първото действие на петте управляващи директори беше да призоват европейските пътници да не бъдат „скубани с излишно високи летищни такси” и премахването на „неоправданите данъци”.

„Преди 6 месеца се събрахме и се съгласихме, че Европа има нужда от силен глас, който да представлява авиокомпаниите и да доведе до промени в авиационната рамка на ЕС”, заяви Уили Уолш, изпълнителен директор на IAG.

Европейският комисар по транспорта Виолета Булц приветства действията на авиокомпаниите. „Не само искаме силен вътрешен пазар, но също така искаме да сме сигурни, че европейската авиация ще остане водеща сила на глобалното поле”, обясни тя.

Според скорошно изследване, цитирано от новата асоциация, летищните такси на най-големите 21 европейски аеропорта са се увеличи с 80% от 2005г. насам, въпреки намаляването на цената на билетите с 20%.

При 10-те най-големи летища увеличението достига 90%, допълват от А4Е в изявлението си.

Това са допълнителни 5.4 милиона евро в летищни такси, платени от пътниците през последните 10 години.

Новото обединение идва в навечерието на Срещата на авиацията на ЕС, която ще се проведе в Холандия, която в следващите 6 месеца председателства Съюза.

В последно време ред изказвания от сектора са насочени срещу конкуренцията на авиопазара, в лицето на арабските компании от страните в Персийския залив, които имат огромно държавно финансиране.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.