Вие сте тук

Одобрена е българската позиция за заседание на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи”

сряда, 20 Януари, 2016 - 11:33

Правителството одобри позициите на България за участие в неформалното заседание на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи”, което ще се проведе на 25 и 26 януари в Амстердам, съобщава правителствената пресслужба.

В рамките на срещата министрите на вътрешните работи ще обсъдят борбата с тероризма и европейската гранична и брегова охрана.

По време на заседанието министрите на правосъдието ще проведат дискусия на тема противодействие на престъпленията в киберпространството. България счита, че създаването на обща юрисдикционна рамка на европейско ниво ще улесни правоприлагащите органи при упражняването на тяхната компетентност. България споделя позицията, че е необходимо да се предприемат действия на европейско ниво за намиране на изход от ситуации, в които изпращането и/или изпълнението на молби за правна помощ е невъзможно или значително затруднено. Като алтернатива се разглежда задълбочаването на оперативното сътрудничество и осигуряване на процесуални възможности за незабавно предоставяне на информация между звената за противодействие на компютърните престъпления. Заслужава да се обмисли възможността за сключването на споразумения за разбирателство и сътрудничество в тази област както между отделните държави-членки, така и между държави-членки и трети държави, които да предвиждат обучение и обмен на кадри с цел повишаване на компетентността на правоохранителните и правоприлагащите органи в съответните държави.

България споделя виждането, че е необходимо изграждане на европейска правна рамка за събиране и съхранение на електронни доказателства, която следва да даде единно определение на понятието „електронно доказателство” и да предвижда създаването на общностен режим, уреждащ регистрацията, упражняването на дейността, правата и задълженията на доставчиците на информационни услуги във връзка със събирането на доказателства за целите на наказателното производство. Специален акцент в нея следва да бъде включването на достатъчни гаранции за пълното спазване на основните права, залегнали в Европейската конвенция за правата на човека и Хартата за основните права на Европейския съюз.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.