Вие сте тук

Международната общност отмени санкциите срещу Иран

понеделник, 18 Януари, 2016 - 09:41

Санкциите срещу Иран бяха отменени. Това обявиха във Виена първите дипломати на Европейския съюз и Иран Федерика Могерини и Мохамад Джавад Зариф, съобщава БНР.

Това стана след като Международната агенция за атомна енергия обяви, че страната е изпълнила споразумението от миналото лято за ограничаване на ядрената й програма. През месеците, изтекли след споразумението с петте постоянни членове на Съвета за сигурност и Германия, иранските власти намалиха драстично капацитета на заводите си в Натанз и Фордо за производство на обогатен уран и изнесоха огромна част от запасите си в Русия, а преди дни демонтираха ядрото на реактора в Арак, намалявайки съществено капацитета му за добив на плутоний. 

Така Техеран, който винаги е твърдял, че ядрената му програма е предназначена само за добив на енергия и изотопи за медицината, даде уверения на западните сили, Китай и Русия, че няма намерения да създава атомна бомба.

Основните последици от отмяната на санкциите са, специално за Иран, размразяването на активи в чужбина за милиарди долари, а за световната икономика - заливането на пазарите с нови количества нефт, чиято цена вече мина под психологическата бариера от 30 долара за барел.

Междувременно президентът на Съединените щати Барак Обама подписа изпълнителна заповед, която вдига американските санкции срещу Иран, свързани с ядрената му програма. В заповедта, публикувана от Белия дом, Обама заяви, че изпълнението на споразумението от страна на Иран бележи фундаментална промяна. Американският президент е информирал за мярката лидерите на Конгреса.

Президентът на Иран Хасан Рохани приветства прилагането на ядреното споразумение, като поздрави иранската нация. "Благодаря на Бог за тази благословия и прекланям глава пред величието на търпеливия народ на Иран. Поздравления за тази славна победа", написа Рохани в Туитър.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.