Вие сте тук

Мария Габриел с нови доклади за премахване на визите между ЕС и пет трети страни

петък, 15 Януари, 2016 - 10:42

Зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП Мария Габриел проведе с Европейската комисия първа размяна на мнения по нови доклади за визови споразумения с трети страни, за които е докладчик на Европейския парламент. Комисията представи актуалното положение по петте договорени споразумения с Колумбия, Перу и трите държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн - Кирибати, Палау и Кралство Тонга. Тази дискусия е първата стъпка преди Европейския парламент да даде одобрението си за прилагане на споразуменията по-късно тази година.

Мария Габриел подчерта пред представителите на Европейската комисия, че премахването на визите за краткосрочно пребиваване са резултат от задълбочените отношения на ЕС с тези страни. Според нея те представляват средство за по-нататъшно укрепване на икономическите, културни и политически връзки. По отношение на тихоокеанските държави тя наблегна, че споразуменията са продължение на партньорството в рамките на Споразумението от Котону и излъчват силен положителен сигнал за техните граждани. "Повечето от тези страни са малки развиващи се страни, които търсят нови начини за диверсификация на икономиките си. Прилагането на визовите споразумения могат да доведат до икономически ползи чрез туристически пътувания без виза, чрез насърчаване на търговията и откриване на  нови възможности за инвеститори и предприемачи", отбеляза Мария Габриел.

Относно Перу и Колумбия, зам-председателят на Групата на ЕНП изтъкна, че премахването на визите за краткосрочно пребиваване са изключително важна стъпка в укрепването на партньорството с Латинска Америка. Те биха допринесли за по-голяма регионална съгласуваност, тъй като повечето страни в региона вече са освободени от изискване за виза. Мария Габриел обърна специално внимание на сигурността на документите за самоличност, особено за Перу, и мерките, които се предприемат за борба с организираната престъпност и незаконната миграция. „Трябва да поздравим Колумбия за постигнатия напредъкв изпълнение на поетите ангажименти за въвеждане на паспорти с биометрични данни, както и за увеличените усилия за борба с организираната престъпност чрез подписването на споразумение за оперативно сътрудничество с Европол. Нужно е да продължим подкрепата си и за Перу, така че страната да може да постигне същите резултати в най-скоро време. Европейската комисия следва да ни предоставя информация в тази връзка“, настоя Мария Габриел.

Накрая тя акцентира на решаващата роля на Европейския парламент във всички етапи на процедурата, свързани със споразуменията. „За жалост, Европейският парламент все още не е надлежно и своевременно информиран за текущото състояние на преговорите и прилагането на споразуменията. Заедно трябва да помислим за механизъм, който да позволи редовен и систематичен обмен на информация между институциите. Призовавам за преразглеждане на настоящата практика за сключване на визови споразумения и тяхното временно прилагане преди одобрението от Европейския парламент, тъй като не зачита прерогативите на Парламента и не е в интерес на гражданите“, заключи Мария Габриел.

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.