Вие сте тук

Мигранти събориха граничната ограда и нахлуха в Австрия

сряда, 21 Октомври, 2015 - 10:42

На границата между Словения и Австрия късно снощи се стигна до сериозно напрежение. Над 4500 мигранти се струпаха изведнъж край граничния пункт Шпилфелд. Те пристигнаха без предварителна информация и събориха оградата на границата и преминаха на австрийска територия, съобщи местният сайт Krone.at, цитиран от БГНЕС. Мигрантите започнаха да скандират, че са гладни и да се бунтуват, но австрийската полиция успя да овладее ситуацията и започна тяхната регистрация.

Словенският премиер Миро Церар съобщи, че страната е получила обещание от ЕС, че Брюксел ще защити шенгенските граници на страната. Властите в Любляна очакват да получат полицейско оборудване и екипировка, включително и финансова помощ. Церар говори в парламента в Любляна по време на дебатите за увеличаване на правомощията на армията при охраняването на границите. Армията ще получи почти същите правомощия както тези на полицията при охраняването на границата. Днес се очаква словенският вътрешен министър Весна Гйеркеш Жнидар да отправи и официално искане за помощ до ЕС.

От вчера в полунощ до 21.00 часа снощи в Хърватия са пристигнали от Сърбия още 6373 мигранти. От началото на мигрантската криза на 16-ти септември в Хърватия са пристигнали 207 941 души. Хърватският премиер Зоран Миланович обвини Унгария, че само се преструва, че защитава християнството след като през тяхна територия мигрантите минават само транзит. „Когато виждам, че и словенците започват да изграждат стена по модела на унгарците мога да кажа само едно - ние ще издигнем стена два по-бързо от тях", каза Миланович пред телевизия Ябуца. Според хърватския вицепремиер и министър на вътрешните работи Ранко Остойич издигането на стени е безсмислено, защото „нито една ограда и нито една войска не са спрели прилива на мигранти."

Хърватските власти допускат спорадично групи от 50 до 100 души, насочвани към приемния център в Опатовац. Голяма част от чакащите са сирийци и иракчани, леко облечени и без обувки, коментира БНР.

Не достига и прехрана - при около 5000 души, които преминават ежедневно южната сръбска граница край Прешево, Червеният кръст раздава храна за 3500 души.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.