Вие сте тук
Покана за предложения по Програма „Еразъм+“

В Официалния вестник на ЕС от 13 октомври е публикувана покана за представяне на предложения по Програма „Еразъм+“, ключово действие 3 – подкрепа за реформиране на политиката Сътрудничество с гражданското общество в областта на младежта.
Сътрудничеството с организациите на гражданското общество в областите на образованието, обучението и младежта е важно за създаването на широко чувство на приобщаване към стратегиите и политиките за учене през целия живот и за вземане предвид на идеите и проблемите на участниците на всички равнища. То е важно за повишаване на осведомеността относно стратегията „Европа 2020“ за растеж и работни места, Стратегическата рамка за европейско сътрудничество в образованието и обучението (ET 2020), конкретни политически програми, като процеса от Болоня във висшето образование или процеса от Брюж/Копенхаген в професионалното образование и обучение (ПОО), както и „Стратегията на ЕС за младежа“. То е жизненоважно за осигуряване на активното включване на участниците в изпълнението на политическите реформи в различните държави, за насърчаване на участието им в Програмата „Еразъм+“ и други европейски програми и за разпространяване на резултатите от политиките и програмите, както и на добрата практика посредством техните големи мрежи от членове.
Целта на тази покана е да предостави структурна подкрепа, наречена оперативна субсидия, на европейски неправителствени организации (ЕНПО) и общоевропейски мрежи, действащи в областта на младежта и насочени към следните общи цели:
- повишаване на осведомеността на участниците относно европейската програма за политика в областта на младежта и по-специално относно „Стратегията на ЕС за младежта“;
- повишаване на ангажираността и сътрудничеството на участниците с публичните органи за осъществяване на политиките и реформите в областта на младежта, като препоръките за отделните държави, отправени в рамката на европейския семестър;
- насърчаване на активността на участниците в областта на младежта;
- насърчаване на ангажираността на участниците в разпространението на политическите и програмните действия и резултати, както и на добрата практика сред техните членове и в по-широки кръгове.
Поканата е отворена за две категории субекти: европейски неправителствени организации (ЕНПО) и общоевропейски мрежи (неофициална мрежа).
Допустими са заявленията от юридически лица, установени в една от следните държави:
- държавите-членки на ЕС;
- държавите от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), които са част от Европейското икономическо пространство (ЕИП): Исландия, Лихтенщайн, Норвегия;
- държавите-кандидатки за членство в ЕС, за които е съставена предприсъединителна стратегия в съответствие с общите принципи и условия, предвидени в рамковите споразумения, сключени с тези държави, относно участието им в програмите на ЕС: Бивша югославска република Македония и Турция.
Общият бюджет, заделен за финансовата 2016 г. за сътрудничество с гражданското общество в областта на младежта, е 3 800 000 EUR.
Качеството на допустимите кандидатури се оценява въз основа на следните критерии:
- приложимост (максимум 30 точки);
- качество на съдържанието и прилагането на плана за работа (максимум 20 точки);
- профил, брой на участниците и държавите, ангажирани в дейностите (максимум 20 точки);
- въздействие, разпространяване и устойчивост (максимум 30 точки).
Заявленията трябва да бъдат подадени, като се използва електронният формуляр за кандидатстване за безвъзмездна помощ (eForm).
Надлежно попълненият електронен формуляр за кандидатстване трябва да бъде подаден онлайн не по-късно от 12:00 ч. (на обяд брюкселско време) на 26 ноември 2015 г.
Пълния текст на поканата можете да видите и изтеглите оттук:
Покана за представяне на предложения – EACEA/32/2015 – Програма „Еразъм+“, ключово действие 3 (431.83 KB, PDF)