Вие сте тук

Мария Габриел спечели наградата за евродепутат на 2015 г., защитник на социална кауза, за приноса й за борбата с насилието срещу жените

сряда, 24 Юни, 2015 - 12:31

На официална церемония в Брюксел, Европейската асоциация на агенциите по комуникации връчи годишните си награди за социални маркетингови и рекламни кампании. Една от наградите възнаграждава член на Европейския парламент за принос към социални, хуманитарни или екологични каузи. Наградата има за цел да се признаят както постиженията за насърчаване на социалната отговорност, така и общия ангажимент на евродепутата към дадена кауза.

Измежду номинираните евродепутати, журито присъди престижното отличие на Мария Габриел, ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП в Европейския парламент и зам.-председател на Групата на ЕНП, за силния й ангажимент и продължаваща работа за борба с насилието срещу жените. Статуетката й бе връчена от директора на Европейската асоциация на агенцията по комуникации Доминик Лайл, който подчерта постоянните усилия на Мария Габриел за борба с насилието срещу жените. „Нейните умения като политик, но също хуманизма и отвореното й сърце, са важни активи за тази кауза. Тя прокарва пътеки, сближава и ангажира хората за постигане на положителни резултати”, заяви Доминик Лайл, посочвайки по-специално ключовата роля на Мария Габриел за глобалната кампания „Един милиард се изправят за справедливост”, провеждана и в България.

След получаването на наградата, евродепутатът призова за по-голяма мобилизация за елиминиране на насилието срещу жените. „Трябва да сложим край на това тежко нарушение на човешките права. Не можем да си позволим да бъдем безучастни и затова Европейският парламент призовахме за учредяването на 2016 г. за Европейска година за борба с насилието срещу жените. Посвещавам тази награда на всички жени, жертви на насилие, както и на тези, които им помагат да поставят ново начало в живота си”, заяви Мария Габриел. Тя напомни, че жертвите на насилие се нуждаят от съдебна защита, но и от възможност да изградят живота си наново, да реализират потенциала си. Не на последно място призова за засилена превенция, която е ключът към ограничаване на насилието срещу жените.

Припомняме, че Мария Габриел е един от съавторите на писмената декларация, гласувана от Европарламента, за учредяване на 2016 г. за Европейска година за борба с насилието срещу жените. Декларацията получи пълна подкрепа и се превърна в първата от 2013 г., която преминава прага за приемане. Освен това тя е един от основните поддръжници на кампанията в България „Един милиард се изправят за справедливост”, сред лицата е на кампанията „Нулева толерантност към гениталното осакатяване на жени”, проведена под егидата на Европейската комисия. По темата за равенството между половете организира студентски конкурс съвместно с Радио Благоевград. За активната си работа в защита правата на жените и равенството между половете, Мария Габриел беше избрана за „Евродепутат на годината 2013” в категорията „Равенство между половете”.

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.