Вие сте тук

ЕС засилва борбата с тероризма чрез по-строг граничен контрол

понеделник, 12 Януари, 2015 - 09:53

Министрите на вътрешните работи на 12 страни от Европейския съюз, министърът на правосъдието на САЩ Ерик Холдър и канадският министър на вътрешната сигурност Стивън Блейни решиха в Париж да засилят борбата с тероризма, като затегнат граничния контрол по външните граници на ЕС, съобщава „Дарик”.

Тази извънредна среща бе свикана дни след джихадистките атаки във Франция. Тя се състоя в деня, когато в Париж премина многохилядно шествие срещу тероризма с участието на лидерите на Франция и на около 50 чужди страни.

В обща декларация, прочетена от френския вътрешен министър Бернар Казньов, министрите от ЕС, САЩ и Канада обявиха, че е необходимо партньорство с интернет операторите, за да се засичат и премахват бързо "съдържания, подбуждащи към омраза и терор".

Освен това участниците в срещата искат спешно да приключи започнатата работа под ръководството на Европейската комисия, за да бъде засилен контролът над европейските граждани при пресичане на външните граници на ЕС, без да се променя европейското право и при зачитане на основните свободи.

"Всички ние се съгласихме да наложим задълбочен контрол над някои пътници въз основа на определени критерии", обясни Казньов. Той подчерта, че за целите на борбата с тероризма е необходимо да се усъвършенства системата за събиране на данни, предоставени от пътниците на авиокомпаниите.

"Това ще даде възможност да бъдат проследявани хората, които отиват в театъра на терористичните операции или се връщат оттам. Ние сме убедени, че този инструмент е незаменим", добави френският министър. "Тероризмът е насочен срещу всички нас, той не прави разлика между държави или континенти", каза Казньов.

В срещата в Париж участваха вътрешните министри на Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Дания, Италия, Испания, Латвия, Полша, Франция, Холандия, Швеция и координаторът на ЕС за борбата с тероризма Жил де Керхов.

Испанският вътрешен министър Хорхе Диас каза пред вестник "Паис", че според него е необходимо също да бъде възстановен граничният контрол вътре в ЕС, но подобна мярка вероятно ще предизвика възражения заради правото на свободно движение в ЕС.

На 18 февруари във Вашингтон ще има среща на върха, на която ще се обсъждат начините за борба срещу насилническия екстремизъм в света, съобщи Ерик Холдър след международната среща за борба с тероризма в Париж. Във Вашингтон ще се съберат всички съюзници на САЩ. "Ако работим заедно, като споделяме информация и обединим ресурсите си, ще успеем да победим онези, които се бият срещу нас и нашите основни ценности", добави той.

Тагове: 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.