Вие сте тук

Европейският фонд "Солидарност" ще плаща и аванси

сряда, 5 Ноември, 2014 - 14:20

Европейският фонд за борба с последиците от природни бедствия и промишлени аварии ще може да изплаща и авансово компенсации от догодина. Това ще бъде възможно, след като бюджетът   на фонд "Солидарност" за 2015 г. бъде увеличен с 50 млн. евро, според проект за решение, които се обсъжда в Европейския парламент.

"Инициативата заслужава поощрение, защото пострадалите граждани и държави се нуждаят спешно от средства и за тях е трудно да изчакат цялата сложна бюрократична процедура. Парите са нужни бързо, особено в първите месеци след бедствието", коментира евродепутатът от БСП Момчил Неков.

От лятото Неков е активно ангажиран с компенсациите за пострадалите от наводненията у нас региони и се опитва да помогне с допълнителна информация, както на местните власти и на правителството, така и на европейските институции. Той събра данни от над 100 общини за щетите, предаде я на служебното правителство и запозна комисар Кристалина Георгиева с информацията, подадена от кметове и областни управители.

След като бъде приет проектът за решение, фонд "Солидарност" ще може да отпуска обезщетения преди Европейският парламент и страните членки да одобрят компенсациите, предложени от Европейската комисия. По сегашния регламент парите могат да бъдат преведени едва, след като трите институции дадат своето съгласие. Процедурата продължава около година.

Авансовото плащане ще е до 10 на сто от общия размер на обезщетението, предложено от Европейската комисия. Тя преценява исканията от пострадалите държави. Парите ще се използват за спешни нужди и ще могат да бъдат отпускани 6 седмици, след като бъдат поискани от националните власти. Авансът ще бъде приспаднат от окончателната сума на компенсациите, след като приключи цялата процедура по одобряване от европейските институции.

В момента България е подала две искания за помощ от Европейския фонд "Солидарност". Първото е за наводненията в областите Варна, Добрич, Габрово, Велико Търново, Бургас, Монтана, Кюстендил, Пловдив, Хасково, Ямбол и Софийска. Европейската комисия предлага обезщетението за тях да е 10,5 млн. евро. Предстои то да бъде дебатирано  в Европейския парламент и от страните членки. Втората молба - за щетите в Мизия, все още се разглежда от Европейската комисия.

Момчил Неков отправи и питане до еврокомисаря по регионалната политика как е определен размерът на обезщетенията и защо той е по-нисък от очакваната предварително сума. Евродепутатът иска от Европейската комисия и гаранции, че в бюджета на ЕС има достатъчно средства за отпускането на обещаната сума, предвид съобщенията за недостиг на средства от 23 млрд. евро.

 

Тагове: 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.