Вие сте тук

Покана за предложения в рамките на Европейски корпус за солидарност

сряда, 12 Юни, 2019 - 10:06
Тема: 

В Официалния вестник на ЕС от 12 юни е публикувана покана за представяне на предложения в рамките на Европейски корпус за солидарност – Доброволчески екипи във високоприоритетни области.

Проектите „Доброволчески екипи във високоприоритетни области“ са широкомащабни проекти в подкрепа за дейностите на доброволчески екипи. Целта им е да бъдат извършени краткосрочни интервенции със силно отражение в отговор на обществени предизвикателства в области на политиката, определени на равнище ЕС.

Цели и приоритети

Целта на Европейския корпус за солидарност е да насърчава солидарността като ценност, главно чрез доброволческа дейност. Той трябва да повишава ангажираността на младите хора и на организациите по отношение на достъпни и висококачествени дейности за солидарност като начин да се допринесе за засилване на сближаването, солидарността, демокрацията и гражданството в Европа. Същевременно се отговаря на обществените предизвикателства и се укрепват общностите, с полагане на особени усилия за стимулиране на социалното приобщаване. Корпусът допринася и за европейското сътрудничество, което е от значение за младите хора.

Доброволческите екипи във високоприоритетни области ще имат за цел по-специално:

  • да работят за посрещане на ясно определени неудовлетворени обществени потребности;
  • да стимулират солидарността в държавите членки;
  • да предоставят възможности на младите доброволци да придобиват умения и компетентности, полезни за тяхното личностно, образователно, социално и професионално развитие;
  • да носят осезаеми ползи за общностите, в които се извършват дейностите;
  • дейностите им да достигнат до млади хора с по-малко възможности, включително бежанци, кандидати за убежище и мигранти;
  • да насърчават многообразието, междукултурния и междурелигиозния диалог, общите ценности за свобода, толерантност и зачитане правата на човека, както и проекти за повишаване на медийната грамотност, критичното мислене и чувството за инициатива на младите хора;
  • да подсилват капацитета и международния обхват на участващите организации;
  • да повишават осведомеността и разбирането на участниците за други култури и страни, предлагайки им възможност да изградят мрежи от международни контакти, да участват активно в обществения живот и да развият чувство за европейско гражданство и идентичност.

Допустими кандидати

Като кандидати се допускат публични и частни организации, които към крайния срок за представяне на предложения имат валидна акредитация за доброволчески дейности по Програма „Еразъм+“ или знак за качество за доброволческа дейност.

Допускат се само кандидатури на юридически лица, установени в 28-те държави членки на Европейския съюз.

Общият бюджет, заделен за съфинансирането на проекти по тази покана, възлиза на 1 018 325 EUR и се основава на Годишната работна програма за 2018 г. на Европейския корпус за солидарност. Финансовото участие на ЕС не може да надхвърля 80 % от общия размер на допустимите разходи по проекта.

За подаване на заявленията трябва да се използва онлайн формуляр на заявление за кандидатстване за безвъзмездни средства (eForm). Формулярът eForm е достъпен на английски, немски и френски език на следния интернет адрес: http://eacea.ec.europa.eu/documents/eforms_en и трябва да бъде надлежно попълнен на един от официалните езици на ЕС.

Надлежно попълненото заявление трябва да бъде подадено онлайн до 19 септември 2019 г., 12:00 ч. (на обяд, брюкселско време).

Пълния текст на поканата можете да видите и изтеглите оттук:

Покана за представяне на предложения – EAC/A01/2019 – Европейски корпус за солидарност (380.08 KB, PDF)

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.