Вие сте тук

Парламентът прие само прeдложенията на управляващите за промени в Изборния кодекс

петък, 21 Октомври, 2016 - 16:09

Парламентът прие на първо четене 3 от 12-те законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс, внесени от Красимир Велчев (ГЕРБ), Димитър Делчев (РБ) и Найден Зеленогорски (РБ).

С приетите в пленарна зала текстове се предвижда отпадането на ограничението от максимален брой избирателни секции в чужди държави – 35, но само за държави-членки на Европейския съюз. Промените предвиждат и въвеждане на възможността в една избирателна секция да се гласува в повече от една изборна урна, за да се улесни изборният процес, съобщава в. "Труд".

Депутатите приеха на първо четене така нареченият „консенсусен законопроект”, постигнат след среща между партиите от управляващото мнозинство. Той въвежда възможността за двата вида мажоритарни избори – за кметове и за президент и вицепрезидент, в методиката на определянето на резултатите да се зачита тежестта на отрицателния вот, отразен в квадратчето „Не подкрепям никого”.

Обсъждането на промените в ИК на второ четене започна незабавно на извънредно заседание на правната комисия.

Комисията прие доклад за приетите на първо четене промени на заседание, продължило 5 минути и реши реши да подложени на второ гласуване на 25 октомври.

„Докладът относно общия законопроект на приетите на първо четене в днешния ден три законопроекта съдържа правилата, които приехме на първо четене по отношение на чл. 14, т.е. възможността за отпадане на ограничението от 35 секции за държавите, които са в ЕС. Също така включваме правилото ЦИК да може да разрешава при поискване и в конкретни случаи ползване на повече от една избирателна кутия“, обясни председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ), цитиран от „Фокус“.

„След приемането от правна комисия на общия доклад следва да бъде обявен в пленарна зала и от този момент да започнат да текат сроковете за предложения между първо и второ четене“, добави Кирилов. Планира се съкращаване на срока между първо и второ четене, за да може той да изтече в понеделник, а правна комисия да разгледа постъпилите предложения във вторник следобед и внесе промените за второ четене в пленарна зала в началото на следващата пленарна седмица.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.