Вие сте тук

Атентат в Харков по време на честванията на годишнината от Майдана

понеделник, 23 Февруари, 2015 - 09:32

Двама души по последни данни загинаха, след като бомба избухна по време на патриотично шествие в източния украински град Харков, който е под контрола на Киев и се намира на около 200 км от зоната на бойните действия между правителствените сили и сепаратистите, съобщи „Дарик”.

Украинските власти задържаха няколко заподозрени във връзка с  бомбеното нападение, съобщи във Фейсбук съветникът на директора на Службата за сигурност на Украйна Маркиян Лубкивски.

От неделя започна процесът на изтегляне на тежките оръжия от разграничителната линия между страните в конфликта в Източна Украйна. Това каза за ТАСС по телефона представителят на министерството на отбраната на самопровъзгласилата се Донецка народна република Едуард Басурин.

"Изтеглянето трябваше да започне преди три дни, но имаше някои нюанси, а сега всички страни постигнаха съгласие и определиха, че от 22 февруари започват да текат двете седмици за изтегляне на техниката", каза Басурин, като подчерта, че и Киев се е договорил да започне да изтегля тежките си оръжия.

По думите му този процес ще продължи "приблизително 14 дни", както е записано в Минските споразумение.

Европейският съюз продължава да подкрепя Украйна година след събитията на Майдана, заяви междувременно върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.

„Година след Майдана ЕС продължава да е до Украйна и я подкрепя по пътя към реформите и мира”, посочи тя.

Точно преди година в Украйна, след месеци на противопоставяне между привърженици и противници на евроинтеграцията бе отстранен силово от властта тогавашният президент Виктор Янукович.

Проевропейският президент на Украйна Петро Порошенко говори пред хиляди украинци, събрали се да почетат паметта на загиналите на протестите преди година и да покажат, че саможертвата им не е била напразна.

Редом до него бяха председателят на Европейския съвет Доналд Туск и редица чуждестранни лидери, сред които тези на Германия, Полша, Литва, Латвия, Грузия и Словакия.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.