Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
Мария Габриел: За отговор на кризата със сирийските бежанци в Ливан не е достатъчна само хуманитарна помощ
Положението на сирийските бежанци в Ливан и въздействието на кризата в Ирак върху региона бяха във фокуса на заседанието на Работната група Евромед, председателствана от Мария Габриел, ръководител на българската делегация в ЕНП и зам.-председател на Групата на ЕНП по въпросите на Средиземноморието. Темите бяха разисквани с Рами Мортада, посланик на Ливан към Европейския съюз.
Мария Габриел припомни, че общото и интелигентно управление на миграционните потоци е един от приоритетите, определени от Работната група Евромед. Масовото навлизане на бежанци и мигранти, бягащи от политически или хуманитарни кризи, понастоящем представлява истинско предизвикателство за посрещащите страни. По данни на агенцията на ООН за бежанците и разселените лица, към края на 2014 г. се очаква бежанците в Ливан да достигнат 1,5 милиона поради мащабите и продължителността на сирийската криза.
Ливанският посланик Рами Мортада наблегна, че неговата страна е приела най-голяма част от бежанците, сравнено със собственото население (25% от населението). Той изрази благодарност за подкрепата на ЕС и ангажимента на Групата на ЕНП при управлението на кризата със сирийските бежанци, като същевременно подчерта необходимостта от по-голяма предвидимост и по-добро структуриране на фондовете. Според него е нужна многоизмерна стратегия с предвидимо финансиране за повече от три месеца, за да отговори адекватно на притока на сирийски бежанци.
Повдигнат беше въпроса за бъдещето на бежанците в средносрочен и дългосрочен план. Интеграцията им се изключва от Ливан, а репатрирането на бежанците в Сирия е невъзможно без политическо решение на конфликта, което на този етап изглежда малко вероятно.
Мария Габриел насочи вниманието към няколко въпроса. Първият засягаше изключването на интеграцията на бежанците в ливанското общество и в този контекст поиска отговор от посланик Мортада дали темата е била предмет на широк обществен дебат в Ливан. На следващ ред постави въпроса за това каква стратегия се прилага, за да се вземат предвид различните профили на сирийските бежанци.
В отговор посланикът посочи, че ливанците са разделени, когато става въпрос за конфликта в Сирия и приемането на бежанци. Сирийският конфликт и кризата в Ирак, базирани на по-стари и неразрешени политически конфликти, заплашват стабилността на Ливан. Той отбеляза, че едно от големите предизвикателства за Ливан, за което е необходимо сътрудничество с ЕС, е създаването на критерии и механизми за разграничаване на бежанците съгласно международното право, хората, които бягат от въоръжени конфликти и накрая икономическите мигранти. Според посланик Мортада областите, в които сътрудничеството между ЕС и Ливан би имало най-голяма добавена стойност, са борбата срещу тероризма и насърчаването на толерантността и религиозни права.
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.