Вие сте тук

Министър-председателят проф. Георги Близнашки се срещна с президента на Австрия д-р Хайнц Фишер

петък, 31 Октомври, 2014 - 11:37

Надяваме се около 10 ноември, тази историческа дата, свързана с демократичните промени в България, да имаме ново правителство и всички работим в тази посока. Това заяви премиерът проф. Георги Близнашки на срещата си президента на Република Австрия д-р Хайнц Фишер, който е на официално посещение у нас по покана на българския държавен глава, съобщава правителствената пресслужба.

Министър-председателят коментира, че 25 години след началото на Прехода страната ни има нужда да се върне към базисните демократични ценности. В момента ситуацията у нас е относително спокойна, но политическите фактори имат нужда от подкрепа, за да бъде възвърнато доверието на хората, повече от 50 на сто от които не упражниха правото си на глас на парламентарните избори на 5 октомври, посочи проф. Близнашки. Общото ни послание към политиците след изборите е призив за повече смирение и воля за продължаване на неотложните реформи, заяви премиерът в обобщение на политическата ситуация, като допълни, че служебното правителство е подготвило редица законодателни инициативи, които трябва да дадат силен старт на следващото редовно правителство на страната. Актуализацията на бюджета за тази година, подготвена от служебния кабинет, трябва да бъде първа задача, припомни проф. Близнашки. 

Премиерът и австрийският президент обмениха мнения по двустранното сътрудничество между България и Австрия и го определиха като отлично на всички равнища. Австрия е неизменно сред водещите търговско-икономически партньори на България. Средногодишният двустранен стокообмен през последните години надхвърля 1 млрд. евро, а от 1996 година насам австрийските инвестиции у нас доближават 6 млрд. евро. 

Особено значение българската страна придава на двустранното сътрудничество в областта на образованието, науката и културата. Културният обмен между двете страни винаги е бил особено интензивен, подчерта премиерът, който изрази надежда да бъдат запазени традиционно силните позиции на българистиката, като самостоятелна специалност в Института по славистика към Виенския университет. В процес на подготовка е и междуправителствена Спогодба за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и младежта. По думите на президента Хайнц Фишер, със Спогодбата в отношенията в тези области ще бъде поставено едно ново начало за двете страни.

Президентът Хайнц Фишер изрази уверение, че ще продължи отличното взаимодействие между България и Австрия в рамките на Европейския съюз. Според австрийския държавен глава, може да бъде постигнат допълнителен напредък в областта на борбата с корупцията и правната сигурност, като австрийската страна ще продължи да подкрепя България в тази посока. От своя страна, премиерът Георги Близнашки заяви, че страната ни ще продължи да разчита на австрийска подкрепа за присъединяване към Шенгенското пространство.

Визитата на президента на Австрия съвпада със 135-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между двете страни. Във втория ден от посещението на президента Хайнц Фишер в столицата ще проведе двустранен българо-австрийски бизнес форум с участието на повече от 50 представители на австрийския бизнес.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.