Вие сте тук

Ердоган недоволен от бавния процес на присъединяване на Турция към ЕС

петък, 24 Октомври, 2014 - 09:54

Процесът по присъединяването на Турция към Европейския съюз с годините се забавя. Това каза пред журналисти при посещението си в Латвия президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, след среща с латвийския му колега Андрис Берзинш, съобщава бТВ.

По думите му чакането и преговорите за присъединяването на Турция в ЕС продължава вече 50 години. „Според мен приемането на Турция трябва да стане за ЕС стратегическо решение. Турция се стреми към ЕС не за подобряване на своето благосъстояние, а за да се присъедини към глобалните ценности, които представлява ЕС”, каза той.

„През тези години ние усещахме подкрепата на много държави, включително Латвия, но структурата на ЕС е такава, че преговорите не може да започнат ако възразява и само една държава. Ние сме уверени, че по време на латвийското председателство в Съвета на ЕС ще бъде постигнат напредък”, каза още турският лидер.

Председателството на Латвия започва през първата половина на 2015 г. Сред приоритетите на страната по време на нейното председателство е засилване на сътрудничеството със страните от Източното партньорство и Централноазиатския регион, каза латвийският президент.

Междувременно проектозаключенията от срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на ЕС показват, че съюзът се безпокои от покачването на напрежение между Кипър и Турция около експлоатацията на енергийните ресурси в Източното Средиземноморие.

„ЕС изрази сериозната си загриженост на фона на ескалацията на напрежение в Източното Средиземноморие. Той призова Турция да спазва суверенните права на Кипър", се отбелязва в проектозаключенията, които предстои да бъдат одобрени. „При тези обстоятелства Европейският съвет смята, че повече от всякога е важно да се намери глобално решение в Кипър в полза на всички кипърски граждани”, се казва в текста.

Това включване на кипърския въпрос в дневния ред на срещата на върха отговоря на искане на Никозия на фона на оспорването от Турция на нейните права върху петролните и газови залежи край бреговете на Кипър.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.