Вие сте тук

Ева Паунова участва в пан-европейска бизнес инициатива за борба с младежката безработица

петък, 19 Септември, 2014 - 11:29

Българският евродепутат от Групата на ЕНП/ГЕРБ Ева Паунова се включи в дебат за бъдещето на младите хора в Европа като част от инициативата Алианс за младежта. Събитието във Веве, Швейцария, отбеляза втория етап от инициативата за младежка заетост, която обединява над 200 компании, заели се активно да създават повече работни места и стажове за младите, както и да ангажират други фирми с тази кауза. Събития като това, могат да бъдат определени като “политика в акция”, тъй като чрез тях приетото европейско законодателство се  прилага в действие.

Ева Паунова, която беше специален гост на събитието, заяви: “Младежката безработица не е проблем, който може да бъде решен само на институционално ниво. Ето защо Европейският съюз сам по себе си не може да създаде работни места – тях ги създава бизнесът, а наша задача е да осигурим благоприятна среда за неговото развитие. Важно е младите да са активни и да участват в подобни инициативи, където им се дава възможността да изразят своите позиции и да представят идеи”.

Евродепутатът се обърна към младите участници със съвет, по време на интервю за работа или стаж да изразяват искреното си и силно желание  да бъдат част от даден екип,  без заемането на даден пост да се превръща в самоцел. Според нея, само когато един млад човек е добре запознат с политиката и културата на работа на дадена компания, той има реални шансове да бъде нает.

Алианс за младежта е иницииран от водещи европейски компании със социална отговорност към младежта. Този проект подкрепя и допълва инициативи на европейско ниво като Алианса за професионални стажове и Гаранцията за младежта. Целта на компаниите от Алианса е да създадат повече от 100 000 работни позиции. Чрез днешната инициатива се цели стимулирането на още компании да се включат в Алианса, което да доведе  до създаването на повече работни места.

Сред участниците в дискусията бяха Лоран Фрекс, изпълнителен вицепрезидент и главен изпълнителен директор на "Нестле Европа", Антонио Силва Мендес от генерална дирекция "Образование и култура", главният секретар на Европейския младежки форум Алън Пел, бизнес лидери и младежи. Те се обединиха около тезата, че професионалното обучение значително увеличава шансовете на младите за реализация на пазара на труда и насърчиха младежите още от ранна възраст да са обществено активни и да търсят най-доброто образование.

Сред партньорите на Алианс за младежта са Adecco, Axa, Cargill, CHEP, DS Smith, Ernst and Young (EY), Facebook, Firmenich, Google, Nielsen, Publicis Groupe, Salesforce.com, Twitter и White&Case.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.