Вие сте тук

Великобритания не прави извънредни планове в случай, че Шотландия се отдели

понеделник, 8 Септември, 2014 - 15:14

Великобритания не прави извънредни планове, в случай, че шотландците гласуват за независимост на 18 септември, заяви говорител на премиера Дейвид Камерън, съобщава Агенция „Фокус“.

Попитан дали сега Великобритания ще започне да прави такива планове, имайки предвид анкета проведена в неделя, която за пръв път изведе поборниците за независимост напред, говорителят на правителството каза: „Не. Тук няма промяна. Фокусът на правителството е в това, да запази Обединеното кралство обединено”.

От своя страна британската кралица Елизабет II изрази загриженост пред Дейвид Камерън заради заплахата от разпадане на 307-годишния съюз с Шотландия, съобщиха британските медии, цитирани от БТВ.

Кралицата е провела разговор късно в неделя с Камерън на фона на проучванията, според които отделянето на Шотландия е все по-възможно.

Елизабет II досега не е правила официално изявление по темата, но според източници от обкръжението ѝ тя подкрепя запазването на съюза. По думите им последното проучване на общественото мнение, което дава предимство на искащите независимост, е предизвикало сериозна загриженост в Бъкингамския дворец.

Бившият министър на отбраната Лиъм Фокс заяви по-рано, че в кампанията на искащата независимост Шотландска национална партия има силен антимонархически елемент. „Не бих се изненадал, ако получат независимост. Следващата стъпка на партията да бъде Шотландия да стане република”, коментира Фокс.

Девет дни преди референдума за независимост на Шотландия на 18 септември привържениците на прекратяването на съюза с Великобритания отбелязаха превес над противниците на идеята. 51% от шотландците са за независимост на Шотландия, а 49 са против, показа допитването на YouGov за „Сънди таймс". В предходно допитване на агенцията отпреди месец привържениците на запазването на съюза на Шотландия с Великобритания имаха 22 процентни пункта преднина пред шотландците, искащи независимост.

Ако на референдума повечето гласоподаватели се произнесат за прекъсване на съюза, той ще бъде последван от преговори с Лондон за валутата, националния дълг, петролните залежи в Северно море и бъдещето на британската база за ядрени подводници в Шотландия. В този случай се планира Шотландия да се отдели на 24 март 2016 г.

Междувременно правителството в Лондон продължава с обещанията за повече правомощия за Шотландия, ако жителите ѝ решат да останат в съюза. Британският министър на финансите Джордж Озбърн обяви, че Шотландия ще получи по-голяма автономия по данъчните въпроси, разходите и социалните плащания, ако отхвърли независимостта на референдума. Планът е бил одобрен от трите основни партии в британския парламент.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.