Вие сте тук

Външна политика

8 нови инициативи по Инструмента за партньорство на ЕС

вторник, 15 Ноември, 2016 - 13:15

Европейската комисия одобри осем нови проекта на обща стойност над 32 милиона евро в рамките на Инструмента за партньорство (ИП), за да се стимулира сътрудничеството с държавите партньори в приоритетни области.

Според премиера Борисов евроатлантическата ориентация на България е доказана

четвъртък, 16 Юни, 2016 - 14:20

Публикуваме целия текст на днешните изказвания на Президента Плевнелиев, премиера Борисов и министъра на отбраната Ненчев във връзка с появилите се в някои медии спекулации за криза във външнополитическите отношения на България.

Официално посещение на словенския вицепремиер и министър на външните работи Карл Ерявец в София

сряда, 1 Юни, 2016 - 14:22

Министър Даниел Митов ще се срещне на 2 юни 2016 г. с вицепремиера и министър на външните работи на Република Словения Карл Ерявец, който ще бъде на официално посещение в София по покана на българския си колега.

Във фокуса на срещата на министър Митов и министър Ерявец ще бъдат двустранните отношения, икономическото сътрудничество, взаимодействието в рамките на международни организации, както и теми от европейския дневен ред.

Конференция за сигурността в Европа и миграцията

вторник, 9 Февруари, 2016 - 09:55

Председателите на парламентарните комисии по външна политика на държавите-членки на Съвета на Европа се събират на конференция в София. Тема на дискусиите е сигурността на Европа и миграцията, съобщава БНТ.

Пред участниците ще говорят българските министри на външните и вътрешните работи Даниел Митов и Румяна Бъчварова. Изказвания ще имат заместник-генералният секретар на Съвета на Европа и Генералният директор на Международен център за развитие на миграционната политика.

България планира проекти за развитието на Украйна

четвъртък, 19 Март, 2015 - 12:38

България планира да започне редица проекти, които ще помогнат за развитието на Украйна, каза министърът на външните работи Даниел Митов при откриването на Европейската година на развитието у нас, цитиран от БНР

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.

Subscribe to Външна политика