Вие сте тук

Ускоряване на преговорния процес по проектите на Оперативни програми 2014-2020 г.

вторник, 23 Септември, 2014 - 17:21

Техническите срещи с Европейската комисия относно отразяването на официалните коментари по проектите на оперативни програми 2014-2020 г. се осъществяват според заложения план, беше отчетено на работна среща на вицепремиера по управление на средствата от ЕС Илияна Цанова с ресорните заместник-министри и ръководители на управляващите органи, съобщава правителствената пресслужба.

В началото на август седем програми получиха коментари от Европейската комисия, като повечето от тях вече са отразени и са започнали преговори по същество. Тази седмица се очаква Програмата за развитие на селските райони да получи първите коментари на Комисията по мерките и подходите, включени в нея. Единствено програмата „Морско дело и рибарство“, чието изготвяне беше забавено през първата половина на годината, не е изпратена в Брюксел. След като забавянето беше наваксано, програмата ще бъде подадена до края на месеца.

От средата на септември технически срещи със съответните дирекции в Европейската комисия са провели ръководителите на оперативните програми „Иновации и конкурентоспособност“, „Региони в растеж“, „Човешки ресурси“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“. Предстоят преговорите с Комисията на програмите „Транспорт“ (на 26 септември) и „Околна среда“ (на 30 септември). Очаква се конкретна дата за ОП „Добро управление“.

В най-напреднала фаза, с постигнати договорености с ЕК, е програма „Човешки ресурси“, чийто финален вариант утре ще бъде разгледан от Министерски съвет.

Напредък в преговорния процес има програма „Региони в растеж“, където двете страни са обсъждали редица варианти за запазване на 67-те града, предложени за финансиране, включително обособяването на водещи центрове на растеж и към тях малки градове с подкрепящи функции. По отношение на инвестициите в сектора на здравеопазването, безспорен приоритет е спешната медицинска помощ. Останалите инвестиции са обвързани с конкретните реформи в сектора.

Напредък отчита и новата програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, чийто актуализиран вариант е изпратен в Брюксел. С успех е преминало и обсъждането в рамките на тематичната работна група.

В рамките на днешната среща бяха коментирани и видът и размерът на финансовите инструменти, чието използване Европейската комисия силно препоръчва по всички приоритетни оси на програма „Иновации и конкурентоспособност“. Анализите, които предстои да бъдат завършени в най-скоро време, ще определят параметрите на финансовите инструменти и по други програми – „Околна среда“, „Регионално развитие“ и „Човешки ресурси“. Беше подчертано, че това е подходящ механизъм за привличане на частен ресурс и финансиране на повече проекти.

Ключов момент в аргументацията на всички програми е устойчивостта на инвестициите в икономическата, социалната и образователната сфери. Очаква се до 15 октомври актуализираните варианти по оперативните програми да бъдат изпратени в Брюксел, след което Комисията може да изпрати отново коментари или да покани управляващите органи на среща.

„Отчитаме максимална мобилизация както на политическо, така и на експертно ниво за отразяването на коментарите на Европейската комисия и решаването на отворените въпроси. След края на първия кръг от преговорите с партньорите ни от Брюксел ще отчетем публично напредъка по всички програми за периода 2014-2020 г. Финалните варианти на програмите ще бъдат официално изпратени в Комисията чрез системата SFC 2007, само след като бъдат изяснени всички технически детайли и бъдат решени откритите въпроси. По този начин ще избегнем връщането от страна на ЕК на коментари по едни и същи теми и можем да постигнем максимално бързо одобрение на програмите от страна на Комисията“, коментира заместник министър-председателят по управление на средствата от ЕС Илияна Цанова.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.