Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.
Вие сте тук
Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване търси председател
В Официалния вестник на ЕС от 10 декември е публикувано обявление за свободна длъжност за поста председател на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване.
Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) е независим орган на Европейския съюз. Създаден е на 1 януари 2011 г.
ЕIOPA заема централно място в застраховането и професионалното пенсионно осигуряване в Европейския съюз. ЕIOPA допринася за надеждно, ефективно и последователно ниво на регулиране и надзор на секторите на застраховането и професионалното пенсионно осигуряване в Европа. Органът играе ключова роля в поддържането на стабилността на финансовата система, прозрачността на финансовите пазари и продукти и допринася за засилване на координацията между финансовите надзорни органи на международно ниво.
Председателят е независим специалист и е член на персонала на EIOPA. Местоработата на председателя е във Франкфурт на Майн, Германия. Той/тя ще отговаря пред Съвета на надзорниците на EIOPA и ще се отчита текущо пред Съвета на надзорниците относно хода на дейностите на EIOPA.
Мандатът на председателя е пет години с възможност за еднократно подновяване.
По-конкретно председателят:
- изпълнява функциите на ръководител и представител на EIOPA;
- председателства заседанията на Съвета на надзорниците и Управителния съвет;
- гарантира изпълнението на целите на EIOPA;
- изпълнява някои ясно определени задачи и решения на Съвета на надзорниците на EIOPA;
- участва в изслушвания пред Европейския парламент относно представянето на EIOPA, прави изявления пред Европейския парламент и отговаря на поставените от него въпроси.
Кандидатите се допускат до участие в процедурата за предварителен подбор въз основа на следните формални критерии за допустимост (които трябва да бъдат изпълнени до крайния срок за кандидатстване):
- да бъдат граждани на държава членка на Европейския съюз;
- да не са лишени от граждански права;
- да са изпълнили задълженията, наложени им от приложимите закони за военната служба;
- да имат задълбочени познания по един от официалните езици на Европейския съюз и задоволителни познания по друг език на Съюза;
- физическа годност да изпълняват задълженията, свързани с длъжността.
Заявленията с приложена автобиография и мотивационно писмо с положени подпис и дата се подават на английски език на следния адрес: 202029TAAD15@eiopa.europa.eu до 23:59 централноевропейско време на 18 януари 2021 г.
Ще бъдат приети и разгледани само пълни заявления. За да се счита подаденото заявление за пълно, кандидатите трябва да изпратят всички изисквани документи с положени подпис и дата преди крайния срок.
Пълния текст на обявлението можете да видите и изтеглите оттук:
Обявление за свободна длъжност – Председател – Реф. 202029TAAD15 (905.29 KB, PDF)
ОСП: Говори науката
Платени публикации
Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“
Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.
Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.
Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.
В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.