Вие сте тук

Европейска платформа за борба с недекларирания труд

сряда, 3 Февруари, 2016 - 10:33

Във вторник ЕП одобри проект за създаването на „европейска платформа“ за засилване на сътрудничеството в борбата с недекларирания труд. Платформата ще подобри сътрудничеството между министерствата на труда, синдикатите и организациите на работодателите на държавите членки на ЕС при решаването на този проблем, който изкривява пазара на труда. Недекларираният труд се равнява на 18% от БВП на ЕС.

Евродепутатите включиха в проектопредложението компромиса, който беше постигнат в преговори с представители на държавите членки в края на миналата година, гласувайки с 619 гласа „за“, 69 „против“ и 7 „въздържал се“. По време на дебата преди гласуването Георги Пирински (С&Д, България), който беше докладчик на Парламента, каза: „Предназначението на платформата е да разшири способностите на държавите членки за действия по отношение на множеството болезнени проблеми, пораждани от недекларирания труд, чрез засилено сътрудничество на равнище на Съюза между съответните национални власти, заедно със социалните партньори и с участието като наблюдатели на широк кръг заинтересовани агенции и организации. Съответно, мисията на платформата бе дефинирана така, че и да предотвратява, ограничава и противодейства срещу недекларирания труд, и да насърчава превръщането на такъв труд в деклариран труд.“

„Недеклариран труд“ обикновено означава всяка платена дейност, която е законна по своята същност, но не е декларирана пред обществени служби като данъчни власти или инспекторати по труда. Платформата трябва да подпомага практически, ефективни и ефикасни трансгранични действия и да развие надеждна и ефикасна система за бърз обмен на информация между национални органи.

В същото време според текста платформата няма да се меси в собствените действия на държавите членки, нито пък ще хармонизира техните правила. Тя също така взема предвид, че съответните дефиниции и регулаторни системи се различават в отделните държави членки на ЕС.

Целта в дългосрочен план е подобряване на условията на труд и интегриране на недекларираните работници на пазара на труда. Платформата ще се занимава с всички форми на недеклариран труд.

Платформата ще се състои от старши представители, номинирани от държавите членки, най-много четирима представители на социалните партньори на европейско ниво, разделени по равно между синдикати и организациите на работодателите (без право на глас), и представители на Комисията. Представителите на работодателите и работниците, Eurofound, Европейската агенция по безопасност и здраве при работа, Международната организация на труда и представители на държавите от Европейската икономическа зона ще имат статут на постоянни наблюдатели.

Платформата ще се среща поне два пъти годишно. Специални работни групи ще се занимават с различните аспекти на недекларирания труд. Очаква се годишните финансови нужди на платформата да са от около 2,1 млн. евро, които ще бъдат поемани по оста „Прогрес“ на програмата EaSI.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.