Вие сте тук

Програма „Еразъм+“: повече и по-добри възможности в подкрепа на бъдещите поколения в Европа

вторник, 26 Януари, 2016 - 14:25

През първата година от изпълнението си „Еразъм+“ — програмата с разширен обхват и по-добра пригодност в областта на образованието, обучението, младежта и спорта — вече оправда очакванията, съобщава Рапид.

Благодарение на програмата „Еразъм+“, чийто бюджет за първата година надхвърля 2 милиарда евро, повече от един милион души имаха възможността да участват в 18 000 финансирани проекта. По-гъвкавите възможности за сътрудничество между секторите правят възможно също така в европейските системи за образование, обучение, младежта и спорта да се изпробват новаторски практики и допринасят за провеждането на реформи и за процеса на модернизация.

Комисар Тибор Наврачич, отговарящ за образованието, културата, младежта и спорта, заяви: „През първата си година програмата „Еразъм+“ се оказа наистина успешна. Впечатляващият брой участници в нея е доказателство, че програмата действително способства за подобряването на перспективите за заетост на младите хора, като им помага да придобият нови умения и опит и подкрепя модернизирането на европейските системи за образование и обучение и за младежта. Ще използваме тази популярност, за да достигнем до повече хора с различни интереси, профили и социален произход.“

Публикуваните днес данни показват, че още през 2014 г. повече хора са се възползвали от по-широка гама от възможности благодарение на програмата „Еразъм+“. През първата ѝ година чрез програмата е оказана подкрепа за рекордните 650 000 стипендии за мобилност на студенти, стажанти, преподаватели, доброволци и други млади хора и е открит пътят за първите студентски заеми за пълен курс на обучение за магистърска степен в чужбина. За първи път по линия на програмата бяха финансирани също така проекти за подкрепа на политиката, в които участват публични органи и международни организации, и бяха предоставени средства за проекти в областта на спорта.

Подсилената програма „Еразъм+“ осигурява също така по-силна подкрепа на своите бенефициери. Това личи от подобренията в признаването на обучението в чужбина, след като студентите се завърнат в родните си страни. Освен това мобилността на преподавателите и персонала е по-добре интегрирана в стратегиите за професионално развитие на собствените им институции.

Новата програма „Еразъм+“ е и по-отворена и поставя силен акцент върху насърчаването на социалното приобщаване, активното гражданство и толерантността. За тази цел е предоставена по-голяма финансова подкрепа от всякога за участниците, които разполагат с по-малко финансови средства, и за тези със специални нужди. За 2016 г. бяха поети задължения за още 13 милиона евро за финансирането на проекти, свързани с въпроси като социалното приобщаване на малцинствата, мигрантите и други групи в неравностойно социално положение.

Чрез програмата бяха засилени също така инициативите за подобряване на перспективите за заетост на младите хора и за улесняване на прехода от образование към заетост. Това доведе до увеличаване на възможностите за стажове и чиракуване по линия на програмата.

Испания, Германия и Франция все още са най-предпочитаните от студентите дестинации

В отделен доклад Комисията публикува днес и статистически данни за мобилността на студентите и персонала през последната академична година (2013—2014 г.) на предходната програма „Еразъм“ в областта на висшето образование, която е част от Програмата за учене през целия живот. Данните показват, че в нея са участвали рекорден брой студенти (272 000) и персонал (57 000) в сравнение с всяка друга предходна година. През 2013—2014 г. Испания, Германия и Франция продължават да са трите най-популярни дестинации за образование и обучение в чужбина за студентите по програмата „Еразъм“.

Освен това в новото проучване за регионалното въздействие на програмата „Еразъм“ се потвърждава, че участието в студентски обмен по линия на „Еразъм“ значително подобрява шансовете на младите хора да си намерят работа на висококачествени ръководни длъжности, като това е особено вярно за студентите от Южна и Източна Европа.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.