Вие сте тук

Кунева: Ако бях на мястото на ВСС, бих предпочела да спася репутацията на институцията

вторник, 26 Януари, 2016 - 13:23

Ако бях на мястото на Висшия съдебен съвет, бих предпочела да спася репутацията на институцията. Те са тези, които трябва да решат дали да подадат оставка. Останалите власти могат да ги призоват, но не могат да ги разпуснат. Това коментира пред журналисти вицепремиерът и лидер на ДБГ Меглена Кунева по повод скандалите във ВСС след Националната работна среща за борба с трафика на хора.

По думите на Кунева дори и членовете на ВСС да не подадат оставка сега, рано или късно техният мандат ще свърши и те ще бъдат сменени. Новият състав на ВСС обаче ще бъде изправен пред много тежкото предизвикателство да се бори с опетнена вече репутация.

Според Кунева приемането на законодателна инициативи може да реши донякъде въпроса със сегашния състав, но това не е решение по принцип. Със закона за съдебната власт може би можем да направим нещо, за да има намалим мандата например. Но тогава влизаме в така познатата спирала, ако даден човек не ни харесва, да правим закон срещу него, за да прекъснем предварително мандата му. Това не помага за стабилността на институциите, посочи тя.

По отношение на скандала с СМСите Кунева беше категорична, че от 2001 година защитава една и съща теза и тя е за независимост на съдебната власт. От всички коментари ние задълбочихме намаляването на авторитета на институциите изобщо, това е изключително лоша инвестиция в бъдещето.

Дори и по тази кампания за издирване кой на кого е пратил СМС-а има неща неотговарящи на истината, хората показват разпечатки. Ако ВСС реши сам да предприема разследване ще е добре, посочи тя. По думите й ВСС е независим орган, който трябва да получи сила именно от своята независимост и затова е необходимо да предприемат всички мерки , за да изчисти името си.

Кунева припомни, че преди няколко месеца РБ внесе поправки в НК срещу неформашните контакти между съдебната и другите власти.

По отношение на доклада от ЕС, който трябва да бъде публикуван утре, Кунева заяви, че няма индикации за "разделяне от Румъния". По думите й всяка институция трябва да разпознае своята отговорност в оценките в документа.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.