Вие сте тук

Турция е постигнала споразумение с коалицията срещу "Ислямска държава" за участие в операцията в Мосул

сряда, 19 Октомври, 2016 - 12:29

Турция е постигнала споразумение с водената от САЩ международна коалиция за участие в операцията по отвоюване на иракския град Мосул от "Ислямска държава", обяви военният министър Фикри Ъшък. Договорено е участие в операцията на турските военновъздушни сили. Министърът подчерта, че без Анкара е невъзможно да се вземат решения за бъдещето на Мосул, съобщава БНР.

Междувременно Турция препоръча на гражданите си да не пътуват в Ирак, а тези, които се намират там, да се върнат незабавно. В съобщение от външното министерство се посочва, че освен Багдад, още 15 провинции са опасни поради операцията за освобождаване на Мосул.

Вчера в Багдад имаше протести пред турското посолство заради участието на Турция.

 

По-рано от информация от иракския град Мосул стана ясно, че ислямските джихадисти задържат със сила населението на града, за да го използват като жив щит при настъплението на правителствените сили.

Битката, която започна в понеделник, засега се води в селата в района, населени предимно с кюрди.

Говорителят на ООН Стефан Дюжарик предупреди, че около 200 000 души се очаква да напуснат Мосул в първите седмици на офанзивата. Броят на бежанците може да достигне 1 милион и това ще предизвика истинска хуманитарна криза, смятат в ООН.

Американски самолети разпръснаха над Мосул хиляди брошури със съвети към хората в града как да сведат до минимум рисковете за живота и имуществото си по време на сраженията.

До момента най-малко 2000 иракски бежанци, напуснали Мосул, са струпани по границата със североизточната сирийска провинция Хасака, контролирана от кюрдските сили за самоотбрана, съобщи агенция Фират, цитирана от ТАСС, предава БТА.

Нараства бежанският поток от Мосул, където иракските войски започнаха на 17 октомври операция срещу терористите от групировката  ИДИЛ сочат данните на Фират. Според изчисления на Върховния комисариат на ООН за бежанците в провинция Хасака са се изселили тази година вече 50-60 хиляди иракчани, избягали от териториите под контрола на така наречената „Ислямска държава”.

 

 В социалните мрежи Facebook и Twitter може да следите новините от Мосул с хаштaга #Mosul

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.