Вие сте тук

Деница Златева: Като председател на Съвета, България е фокусирана върху приоритетите с най-голяма стойност за целия ЕС

вторник, 7 Март, 2017 - 10:23

"България ще застане начело на дебата в Европейския съюз в ключов момент за бъдещето на Обединена Европа. Готови сме да бъдем активен и честен председател на Съвета на ЕС и да фокусираме усилията си върху тези политически приоритети, които ще донесат най-голяма добавена стойност за държавите членки". Това заяви служебният заместник министър-председател по подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС - 2018 г. Деница Златева в Братислава.

На работно посещение в Словакия вицепремиерът проведе консултации по въпросите за подготовката на Председателството на Съвета на ЕС с пълномощника на правителството на Словашката република за председателството на ЕС Иван Корчок. Словакия беше председателстваща страна на Съвета през втората половина на 2016 г.

По време нa посещението между двете страни бяха обменени добри практики по различните направления на подготовката на България - логистика, инфраструктура, комуникационна и културна програма и приемственост в политическите приоритети на Словакия и България.

"Формулирането на национална политическа програма, която да внесе отличим български принос в стратегическите приоритети в дневния ред на Европейския съюз, е наша първостепенна цел", заяви вицепремиерът Деница Златева. Двамата със словашкия й колега се фокусираха върху въпросите за сигурността и се съгласиха, че при домакинството на срещите на Съвета следва да бъдат спазени най-високите стандарти за безопасност и да не бъдат щадени усилия за спокойното провеждане на Председателството.

На срещата бяха обсъдени предизвикателствата пред страната, дължащи се динамичната политическа обстановка в България. "За да бъде успешно, темата за Българското председателство не трябва да бъде употребявана с политически цели. Страната ни ще бъде достоен председател само ако не позволим партийни спекулации и злоупотреби в предизборното говорене да възпрепятстват подготовката ни. Предстоящите предсрочни парламентарни избори няма да ни попречат да вземаме конструктивни дългосрочни решения за провеждането на Председателството ни в рамките на мандата на служебния кабинет", категорична беше Деница Златева.

"Първото председателство на Съвета на ЕС ще бъде безценен опит за България. То ще донесе ползи на страната не само във външен план в рамките на Европейския съюз, но също така ще подобри капацитета на българските институции и ще направи гражданите на България по-активни и информирани по важните за Европа теми", заяви Иван Корчок и изрази увереност, че България и Словакия ще останат доверени партньори през оставащите месеци на подготовка до началото на Българското председателство. 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.