Вие сте тук

ЕС постигна споразумение с Афганистан за управление на мигрантските потоци

вторник, 4 Октомври, 2016 - 10:36
Тема: 

Европейският съюз съобщи вчера, че е постигнал споразумение с Афганистан за управление на мигрантските потоци, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

То по-конкретно улеснява връщането в родината им на афганистанците, на които е било отказано убежище в ЕС. Споразумението бе постигнато в навечерието на голяма донорска конференция за Афганистан в Брюксел, отбелязва АФП.

На 4 — 5 октомври Европейският съюз и правителството на Афганистан съвместно ще бъдат домакини на конференцията за Афганистан в Брюксел. Участие ще вземат повече от 70 страни и 20 международни организации и агенции.

Конференцията ще даде възможност на правителството на Афганистан да изложи своето виждане за пътя напред и да представи постигнатото в областта на реформите. Очаква се международната общност да заяви своята трайна политическа и финансова подкрепа за страната.

Next week, I open the Brussels Conference on Afghanistan with @ashrafghani and meet Andorra PM Martí: https://t.co/lQ69ACr7H7 #AfghanConf pic.twitter.com/VEECe7hb6k

— Donald Tusk (@eucopresident) September 30, 2016

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, върховният представител Федерика Могерини и Невен Мимица — комисарят, отговарящ за сътрудничеството за развитие, ще представляват Европейския съюз. Президентът Ашраф Гани и министър-председателят д-р Абдула Абдула ще представляват Афганистан.

Очаква се конференцията да постави акцент на три нива:

  • съвместните усилия на международната общност и Афганистан за повишаване на ефективността на трайната международна подкрепа и финансиране въз основа на нова рамка за национално развитие на Афганистан
  • усилията на Афганистан за реформи, включително за икономически реформи, установяване на принципите на правовата държава, по-добро управление на публичните финанси и борба с корупцията, така че да се осигури предоставянето на най-важните услуги и обществени блага
  • регионалните усилия за подкрепа на политическия процес към мир и трансгранично икономическо сътрудничество

Миналата година Афганистан бе на второ място след Сирия по брой кандидати за убежище в ЕС (близо 180 000). Тази тенденция се запазва и през тази година, като само през второто тримесечие 50 300 афганистанци са подали молба за убежище в съюза, две трети от които в Германия.

Миналата седмица британският вестник "Гардиън" писа, че ЕС е поставил таен ултиматум на Афганистан да приеме споразумението, ако иска да продължи да получава финансова помощ.
 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.