Вие сте тук

С поредица от обществени прояви честваме Деня на Европа – 9 май

понеделник, 9 Май, 2016 - 10:00
Тема: 

Информационното бюро на Европейския парламент и Представителството на Европейската комисия в България организират поредица от публични събития, с които ще бъде отбелязан Денят на Европа – 9 май. Посещения на ученици в Дома на Европа в София, литературно четене на истории за Европа от известни актьори, журналисти, спортисти и певци, както и осветяване на емблематични сгради в София, Пловдив и Варна в цветовете на ЕС са само част от планираните събития за 9 май.

На самия ден двете институции ще отворят вратите си за ученически групи от цялата страна, които са заслужили посещение в Дома на Европа, участвайки в различни инициативи и състезания през изминалата година. Над 400 младежи ще научат важна информация и любопитни факти за ЕС и европейските институции пряко от хората, които работят в тях. Президентът на Република България Росен Плевнелиев, посланиците на Словакия и на Нидерландия, български депутати в Европейския парламент и д-р Милен Врабевски, носител на Гражданската награда на ЕП за 2013 г., ще се присъединят за честванията на 9 май. Почетните гости ще се срещнат с учениците и ще разговарят с тях за европейските ценности и ползите от обединена Европа, като ще дискутират и как членството на България в ЕС променя настоящето и бъдещето на страната.

Известни личности четат „Истории за Европа“

Посланикът на Република Франция в България Н. Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан също се присъедини към звездния екип от актьори, журналисти, спортисти и певци, които ще прочетат различни истории, посветени на мира и единството в ЕС. Мащабното публично четене под надслов „Истории за Европа“ ще представи селектирани разкази, в които хора с различни професии и на различни възрасти споделят своите преживявания като европейски граждани. В четенето на историите ще се включат журналистите Драгомир Симеонов, Милена Милотинова, Камен Алипиев, Николай Колев и Румен Йовчев, историкът и учител Емил Джасим, актьорите Константин Лунгов, Мая Бежанска и Силвия Петкова, спортната звезда Симона Пейчева, младата писателка и оперна певица Мила Михова, както и ръководителите на Информационното бюро на ЕП и на Представителството на ЕК в България Теодор Стойчев и Огнян Златев.

Четенето на историите ще може да се проследи на живо точно в 19.00 ч. на 9 май на интернет страницата на Европейския парламент www.europarl.bg, както и във Facebook страницата на Информационното бюро чрез Facebook Live. Събитието ще се излъчва пряко и по БНТ2.

Проектът „Истории за Европа“ се осъществява в партньорство с „Пощенска кутия за приказки“. Медийни партньори са БНТ, вестник „24 часа“, vesti.bg, dariknews.bg, managernews.bg, Bulgaria On Air, dnes.bg и kmeta.bg.

Светлинно и музикално шоу върху емблематични сгради в София, Пловдив и Варна

В края на тържествения ден три емблематични сгради в София, Пловдив и Варна ще светнат в цветовете на ЕС. Това са трите български града, избрани за Европейски столици на различни международни прояви. Проектът предвижда на 9 май точно в 21.00 ч. светлинно и музикално шоу да освети с цветовете на европейското знаме и да озвучи с химна на ЕС Националния дворец на културата в София („Европейска столица на спорта“ за 2018 г.), сградата на Община Пловдив (Европейска столица на културата през 2019 г.), както и сградата на Фестивалния и конгресен център във Варна, която ще бъде Европейска младежка столица през 2017 г. Светлинно-музикалното шоу ще бъде повторено още няколко пъти до 22.00 часа.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.