Вие сте тук

Поне 150 българи и фирми в #PanamaPapers

понеделник, 4 Април, 2016 - 10:37
Тема: 

Глобално международно разследване в 11,5 млн. документа разкрива 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни, съобщава „24 часа”, който е българският партньор в глобалното разследване на екип от Международния консорциум на разследващите журналисти - (ICIJ). Само един български журналист участва в голямото разследване на международния консорциум - Алексения Димитрова.

Поне 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските виржински острови.

Още поне 100 са били директори, пълномощници, адвокати, или ликвидатори. Сред тях e имало и чужденци, които живеят или притежават паспорти в България, както и българи, които живеят в чужбина.

Международният консорциум на разследващите журналисти във Вашингтон съобщи, цитиран от БНТ, че ще публикува в началото на идния месец пълния списък с компаниите и лицата, свързани с разследването на изтеклите от панамска юридическа фирма документи за финансовите машинации на богати и известни личности от цял свят.

В списъците фигурират десетки сегашни и бивши световни политици, както и бизнесмени, престъпници, знаменитости и спортни звезди. Обемът на изтеклата информация е такъв, че повечето световни информационни агенции бяха публикувани от повече от 100 медии по света, участвали в разследването.

Данните бяха предоставени първо на германския вестник "Зюддойче Цайтунг" преди около година от анонимен служител в панамската адвокатска фирма "Мосак Фонсека", основана от родения в Германия Юрген Мосак. Тя има филиали по целия свят и според вестника е един от най-големите създатели на "кухи фирми".

Международният консорциум на разследващите журналисти заяви, че изтеклите вътрешни документи съдържат информация за 214 488 офшорни компании, свързани с хора в повече от 200 държави и територии. Получените в продължение на няколко месеца от "Зюддойче Цайтунг" 2,6 терабайта данни, които могат да се поместят в 600 DVD-та, са няколко пъти повече от предишните разкрития за офшорни компании, публикувани от Уикилийкс през 2013 година.

Повече може да прочетете на страницата на „24 часа”, както и на страницата на разследването.

 

Мрежа, свързана с Владимир Путин, скатала 2 милиарда долара в офшорки.

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.