Вие сте тук

ЕИФ и Райфайзенбанк (България) подписаха споразумение за 35 млн. евро за финансиране на българския бизнес в рамките на Инвестиционния план за Европа

вторник, 2 Февруари, 2016 - 11:20

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) и Райфайзенбанк (България) ЕАД, дъщерна компания на Райфайзен Банк Интернешънъл АГ, подписаха гаранционно споразумение, чиято цел е да увеличи финансирането за иновативни малки предприятия и средни компании в България, се казва в прессъобщение на Европейската комисия. Трансакцията се осъществява с подкрепата на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) – основата на Инвестиционния план за Европа.

Благодарение на новото споразумението с ЕИФ, през следващите две години, Райфайзенбанк ще осигури финансиране в размер на 35 млн. евро за иновативни компании в България.  Кредитите ще се отпускат с гаранционно покритие от ЕИФ, в рамките на инициативата “ЕС ИновФин за Иноватори” с финансовата подкрепа по Програмата на Европейската комисия  „Horizon 2020“. Това ще даде възможност на Райфайзенбанк да предоставя на иновативните компании допълнително финансиране при по-благоприятни условия.

Кристалина Георгиева, заместник-председател на Европейската комисия с ресор бюджет и човешки ресурси, коментира: “За втори път в рамките на по-малко от половин година България се възползва от гаранция по Инвестиционния план, този път за близо 70 млн. лева. Това споразумение отново е насочено към това, което има най-голямо значение – подкрепа за малките и средни предприятия, които създават най-много от новите работни места в Европа. Браво за предприемчивостта и успех на компаниите, които ще се възползват от тази възможност!“

Според Главния директор на ЕИФ, Пиер Луиджи Гилибер: “Подписаното с Райфайзенбанк (България) споразумение е доказателство за ангажимента ни бързо да реализираме програмата на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ). Като стимулираме финансирането на иновативни компании чрез гаранционната схема за малки и средни предприятия „ИновФин“, ще  можем да осигурим ефективна и навременна подкрепа за българския бизнес и да му помогнем да развива и подобрява нови продукти и услуги.

Председателят на УС на Райфайзенбанк (България) Оливер Рьогл отбеляза: “Изключително сме удовлетворени от това, че сме част от тази програма, което е още един знак за доброто ни сътрудничество с европейските финансови институции. Благодарение на нея допълнително ще увеличим подкрепата си за малките и средни предприятия, и ще покажем за пореден път, че сме партньор на българския бизнес“.

Това е първoтo споразумение в България за насърчаване финансирането на иновациите в рамките на „ИновФин“ с подкрепата на ЕФСИ. То идва в резултат на желанието на Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за бързо реализиране на конкретни инициативи по ЕФСИ, в съответствие с очакванията на страните-членки, Европейската комисия и Европейския парламент. Целта на това споразумение е да насърчи кредитирането и гаранционните споразумения, като допринасе за откриването на нови работни места и за икономическия растеж в ЕС.

                                                          ***

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) е част от Групата на Европейската инвестиционна банка. Основната й мисия е да оказва подкрепа на микро, малкия и среден бизнес, като му помага в достъпа до финансиране. ЕИФ разработва и развива както рисков, така и капитал за растеж, гаранции и инструменти за микрофинансиране, които са насочени специално към този сегмент. В тази си роля ЕИФ подпомага целите на ЕС в подкрепа на иновациите, изследванията и развитието, предприемачеството, растежа и заетостта. 

Райфайзенбанк (България) ЕАД (www.rbb.bg) е основана през 1994г. Банката е 100% собственост на Райфайзен Банк Интернешънъл АГ (РБИ).

РБИ приема както Австрия, където е водеща корпоративна и инвестиционна банка, така и Централна и Източна Европа (ЦИЕ), за свой вътрешен пазар. 15 пазара в региона са покрити от дъщерни банки, а в допълнение на това Групата се състои от многобройни други доставчици на финансови услуги като лизинг, управление на активи, сливания и придобивания. Общо около 52 700 служители обслужват 14.8 милиона клиенти чрез близо 2800 офиса, като най-голямата част от тях са в Централна и Източна Европа.

Инвестиционния план за Европа: Investment Plan for Europe

ИновФин: InnovFin

Horizon2020: http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.