Вие сте тук

Борисов: Държим по демократичен път да бъде решена политическата криза в Република Македония

петък, 29 Май, 2015 - 13:24

Република Македония има подкрепата на България за присъединяване към ЕС и НАТО. Държим по демократичен път да бъде решена политическата криза. Категорично против сме всякакви изказвания за федерализация на страната. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов след срещата си в Министерския съвет с лидера на Социалдемократическия съюз на Македония Зоран Заев, предаде правителствената пресслужба. „Държим управляващите и опозицията да намерят диалог и общ език – такъв, какъвто Европа изисква. Не се месим във вътрешните работи на Република Македония, но ни притеснява това, че там има политическа криза и то до нашата граница. Един народ, който е най-близък до България“, заяви премиерът Борисов.

На срещата  присъстваха министърът на външните работи Даниел Митов и заместник-председателят на НС Янаки Стоилов. „Направихме срещата заедно с българската опозиция в лицето на социалистите, за да покажем, че в България не се делим на леви и десни, когато се касае за стабилността на една държава“, подчерта министър-председателят.

„България е голям приятел на Македония“, заяви Зоран Заев и подчерта приятелското сътрудничество между двете страни. Той добави, че по време на срещата е представил възможностите за решаване на политическата криза в Република Македония по мирен път. „Благодаря на представителите на България, включително на премиера, както и на европейските институции, които влагат максимални усилия чрез диалог да се намерят решения за проблемите в Македония. Нашето място е в ЕС и НАТО и чрез европейските институции се опитваме да намерим решение на кризата, тъй като случващото се засяга целия регион“, заяви Заев. Той добави, че България като държава-член на ЕС може много да помогне да се намери решение на кризата по демократичен път.

Според Заев решенията в 21-ви век могат да се намерят по мирен начин и без насилие. По думите му, може да се създаде правителство без влиянието на двете най-големи партии, опозицията или властта, и по демократичен начин, в рамките на 6 до 9 месеца, да се подготвят избори. „Народът е този, който дава властта, който ще определи кой път да следва Македония и кой ще я води. Редно е след честни и демократични избори политиците да си подадат ръка и заедно да градят бъдещето на страната“, добави Заев.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.