Вие сте тук

Шенген е следващото голямо присъеднияване на България

понеделник, 27 Април, 2015 - 09:24

Шенген е следващото голямо присъединяване на България, уверена съм, че ще успеем. Това заяви в събота вицепремиерът и лидер на ДБГ Меглена Кунева по време на тържествено отбелязване на 10-годишнината на подписването на Договора за присъединяване на България към ЕС, на което присъстваха представители на правителството и парламента, посланиците на европейските държави у нас, представители на екипите, работили за присъедняването и предходни премиери и председатели на Народното събрание.

Тогава постигнахме резултат - договорът стана факт след усилията на много екипи, политици и цялото общество, защото това беше осъзната национална цел. Днес България има опита на 10 години пълноправно членство в ЕС и затова е важно да завършим и следващото си присъединяване, категорична бе Кунева.

В обръщението си вицепремиерът акцентира върху по-нататъшните действие на България по отношение задълбочаването европейската интеграция. Тя очерта като основни приоритети влизането в Шенген и еврозоната, участието в изграждането на Европейския енергиен съюз и общия банков съюз, както и създаването на европейската прокуратура. Тя приветства ангажирането на депутатите с членството в Шенген, като подчерта, че именно през националните парламенти е възможно да бъдат убедени скептичните страни.

Кунева очерта ролята на българската администрация в процеса на преговорите за присъединяване и заяви, че много ще разчита на нея в подготoвката и успешното реализиране на българското председателство на Съвета на ЕС.

Кунева благодари специално на бившите външни министри Иван Станчов и Соломон Паси и на бившия премиер Филип Димитров за ключовата им роля в установяването на евроатлантическата ориентация на страната

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.