Вие сте тук

Мария Габриел: Трябва да се стремим към прозрачност в преговорите за споразумение със САЩ и защита на данните на европейските граждани

петък, 23 Януари, 2015 - 15:15

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент разисква проектостановището относно препоръките до ЕК във връзка с преговорите относно трансатлантическото партньорство в областта на търговията и инвестициите (ТПТИ). Мария Габриел, ръководител на българската делегация в ЕНП и зам.-председател на Групата на ЕНП, е докладчик на групата по становището, като позицията й е за договаряне на балансирано и всеобхватно споразумение, изготвено чрез прозрачен процес. В момента преговорите между ЕС и САЩ продължават до постигане на споразумение, което ще доведе до създаването на най-голямата в света зона за свободна търговия.

Мария Габриел открои няколко аспекта, които следва да останат приоритет при преговорите за сключване на споразумението. Първо тя приветства усилията за прозрачност, подчертавайки, че откритият диалог ще даде шанс за постигане на балансирано и приемливо за всички споразумение.

На следващ ред повдигна въпроса за защитата на личните данни, който в момента е изключен от преговорите. „Споразумението не трябва да отслаби по никакъв начин съществуващите правила на ЕС за защита на данните, за неприкосновеност на личния живот.”, заяви зам.-председателят на Групата на ЕНП.

По отношение на механизма за решаване на спорове между инвеститорите и държавата, Мария Габриел подчерта неговата необходимост за гарантиране на справедливо третиране на европейските инвеститори. Въпреки това тя подчерта важността да се мисли за неговото подобряване, така че да се предотвратят злоупотреби в системата, да се осигури прозрачност на процедурите и достъп на всички инвеститори, вкл. малки и средни предприятия, и да се гарантира независимостта на арбитрите.

Накрая Мария Габриел напомни важността на споразумението за България. „Европейският парламент винаги сме защитавали принципа на реципрочност, когато говорим за визите. Ето защо настоявам при преговорите да се повдигне въпроса за визовия режим между САЩ и България. Това няма да бъде прецедент, защото вече имаме примера с Чехия при сключването на споразумението между ЕС и Канада. Поставянето на въпроса на масата на преговорите ще ни позволи да защитим нашите европейски принципи и ценности”, заключи ръководителят на българската делегация в ЕНП и зам.-председател на Групата на ЕНП Мария Габриел.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.