Вие сте тук

Правата на човека и демокрацията са добавената стойност на външната политика на ЕС

петък, 19 Септември, 2014 - 12:00

Нужни са съгласуваност на политиките, мониторинг и достатъчно средства за ефективна външна дейност

Европейският парламент в Страсбург проведе дебат по Годишния доклад на ЕС относно правата на човека и демокрацията по света през 2013 г. в присъствието на специалния представител на ЕС по правата на човека Ставрос Ламбринидис. В дебата участва и Мария Габриел, ръководител на българската делегация и зам.-председател на Групата на ЕНП, която се фокусира върху елементите, позволяващи по-голяма видимост и ефективност на действията на ЕС по въпроса за правата на човека.

На първо място Мария Габриел отбеляза изтичането на мандата на специалния представител през 2015 г. и призова за подновяването му, придружено от необходимите средства, чрез които ефективно да бъде изпълнена неговата роля. Целта е да се постигне по-добра видимост и последователност на ЕС като защитник на човешките права.

Мария Габриел наблегна и на многобройните инициативи за правата на жените и равенството между половете през 2013 г., сред които интегрирането на съветник по правата на жените в 70% от гражданските и военните операции, кампанията „Нулева толерантност към гениталното осакатяване на  жени”, създадената мрежа на жените в Европейската служба за външни дейности. „Насърчавам следващия върховен представител да продължи тези усилия. Правата на жените са част от правата на човека, а ролята на жените за постигане на мир и устойчиви решения е от решаващо значение в страните в преход”, изтъкна евродепутатът.

Тя настоя за изпращането на регулярни мониторингови мисии за оценка изпълнението на препоръките, дадени в резултат на мисиите за наблюдение на избори. Три подобни мисии бяха изпратени през 2013 г. През юни тази година Мария Габриел беше ръководител на такава мисия в Демократична република Конго, която имаше за цел да проследи резултатите от изпълнението на препоръките от наблюдателната мисия на ЕС в страната през 2011 г., отново ръководена от българския евродепутат. „Мисиите за оценка правят по-ефективна, надеждна и последователна нашата подкрепа и по-ясни посланията ни към страните-партньори”, заяви Мария Габриел.

Накрая тя подчерта необходимостта от съгласуваност между различните външни политики на ЕС от една страна, а от друга – между външните и вътрешните политики.

"Въпросът за човешките права трябва да бъде застъпен и в търговската политика със стратегическите ни партньори, и в политиките за сигурност. За да се запази доверието в ЕС като защитник на правата на човека, е необходима съгласуваност между нашите външни и вътрешни политики”, каза в заключение Мария Габриел.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.