Вие сте тук

Хайдер ал Абади е новият премиер на Ирак

вторник, 9 Септември, 2014 - 14:15

Парламентът в Багдад одобри състава на новия иракски кабинет на Хайдер ал Абади, в който освен шиити влизат и представители на малцинствените общности – сунити и кюрди, съобщиха световните агенции, цитирани от БТВ. Западът приветства новата власт в Багдад като предпоставка за стабилизиране на ситуацията и пробив в борбата срещу джихадистите.

Целта на рокадата беше да бъде заменен предишният премиер Нури ал Малики, който беше критикуван, че пренебрегва малцинствата, особено сунитите. Повечето важни постове в новото правителство все пак бяха получени от шиити или от хора, които вече са били част от върхушката. Ключовите постове – на вътрешен и отбранителен министър обаче още са свободни.

Президентът на САЩ Барак Обама се обади да поздрави Абади с избора за премиер на страната. За него новото иракско правителство е от основно значение за американските планове за справяне с „Ислямска държава”, коментират източници от Белия дом.

Освен продължаващите въздушни удари Обама залага на сътрудничество с други страни от Близкия изток, обучение и екипиране на иракската армия, кюрдските и сунитски сили за борба срещу радикалната групировка.

Държавният секретар Джон Кери от своя страна нарече новия иракски кабинет „крайъгълен камък“ в стратегията за победа над джихадистите.

„Преодолявайки етническите и религиозните си различия, иракският парламент одобри ново и широко представено правителство. Правителство, което има потенциала да обедини всички общности в страната за създаването на един силен Ирак, и да даде на тези общности шанса да изградят едно бъдеще, каквото всички иракчани желаят и заслужават“, коментира той.

Кери днес заминава за Близкия изток, за да търси съюзници за коалицията срещу „Ислямска държава“. В рамките на обиколката си той ще посети Саудитска Арабия и Йордания, не е изключено да се отбие и в Ирак. Утре президентът Обама в обръщение към американците ще представи своята стратегия за борбата с джихадистите и ще се опитва да спечели подкрепа за плана си във Вашингтон.

Тагове: 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.